Nemzeti Tehetség Program – Út a tudományhoz alprogram (UT-2018-0030)
SZAKMAI BESZÁMOLÓ
A KUTATÁSI PROGRAM MEGVALÓSÍTÁSÁRÓL
A kutatási program címe: Kooperatív kereső robotok kutatása a Bottyán
A kutatást vezető mentor neve: Veszter Vilmos
A kutatócsoport tanulóinak száma: 5 fő
Érintett tudományterület
- Műszaki tudományok
- Informatikai tudományok
- Matematika
1. A megvalósult kutatási program
A kutatás célja Lego Mindstroms EV3 robotok közös munkájának megvalósítása. E robotok egy labirintusban keresik a legrövidebb utat, ill. a megtalált ideális út információit adják át egymásnak.
Az eredmények:
A feladat elemzése során több megoldást is felvázoltunk. A konkrét megoldás terve a következőket tartalmazza: Az első robot végig járja a lehetséges utakat. A bejárt labirintusról adatokat gyűjt. Az adatok alapján a további robot, robotok a legrövidebb úton jutnak el a célba.
A program megvalósításának lépései voltak: a probléma értelmezése, a probléma által felvetett matematikai ismeretek felkutatása, az EV3 programozásához szükséges programkörnyezet megismerése, a feladat megoldására alkalmas robotok felépítése, az érzékelők ill. a motor vezérlésének megtanulása.
Egy 1 m széles, 2 m hosszú labirintusban mozognak a robotok. A pályát 4*7 mezőre, koordináta-rendszerre osztottuk. A robot egy lépéssel egy szomszédos mezőbe tud jutni. A kijáratot, a célt egy fekete lefektetett négyzet jelenti.
A két robot hasonló felépítésű. Az első három ultraszenzorral érzékeli három irányban (jobbra, előre, balra) a lehetséges utakat. A negyedik szenzor, a színszenzor a megtalált fekete négyzetet érzékeli. A második robot csak egy távolságszenzorral van ellátva, csak előre vizsgál távolságot. A labirintusról a szükséges információkat az első robottól tudja. A robotokon az első, a távolságot érzékelő szenzoroknak a pontos pozícionálásban is szerepük van. A harmadik EV3 intelligens tégla a kommunikáció folyamatában játszik szerepet. A kialakított kapcsolatban ehhez kapcsolódnak kliensként a mozgó robotok.
A megvalósított esetben az első robot a labirintus bejárásakor az elágazásoknál balra, ill. ha balra nincs út, egyenesen haladva keresi meg a kijáratot. A robot tárolja, milyen irányban áll, melyik koordinátában van és hányszor járt az egyes mezőkön. Ezeknek az adatoknak segítségével a második robot az ideális útvonalon teljesíti a pályát. Lekérdezi, az adott pozícióban merre van lehetősége lépni. A lehetséges lépések közül azt választja, melyben az első járt már, de kevesebb alkalommal. A program indításakór még a Python nyelven akartuk megvalósítani a programot. A projektet Java Lejos környezetben valósítottuk meg. E mellet két dolog szólt. Így tudtuk megvalósítani a robotok közti kommunikációt és diákjaink is ismerték a Java alapjait.
A projekt matematikai alapja a gráfok, keresési eljárások megismerése. A programozás tervezésének alapját keresési eljárások algoritmusai adták. Fel kellet fedezni a Java Lejos programkörnyezet lehetőségeit.
A gráfelméleti alapokkal Andrásfai Béla: Gráfelmélet című könyvéből ismerkedett két tanuló. A programhoz szükséges ismereteket ők adták át a csoport tagjainak. Szintén két tanuló ismerkedett szakirodalomból a keresési eljárásokkal. (Starkné Werner Ágnes: Mesterséges intelligencia; Vámossy Zoltán: Mobil robotok kutatása).
A témakörökben felmerülő kérdésekben havi rendszerességgel segített Hartdégen Márton a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója.
Kezdetben az EV3 programozását Kiss Tamás: A MINDSTORMS EV3 robotok programozásának alapjai című könyve és a hozzá tartozó feladatgyűjtemény segítette. A Lejos dokumentációit angol nyelven a www.lejos.org oldalon és Brian Bagnall: Maximum LEGO NXT: Building Robots with Java Brains könyvéből ismerte meg a csoport.
Az említett feladatgyűjtemény néhány feladatát a grafikus LabVIEW és a Java Lejos környezetben is megoldották a diákok. A feladatokat csoportmunkában oldották meg az iskola robotika laborjában. A program kellő ismerte, a keresési algoritmusok megismerése után kezdték a projekt tervezését a tanulók.
A projekt megvalósítása során új matematikai, programozás elméleti ismeretekhez jutottak a tanulók. Szakirodalmat kutattak és a szerzett ismereteket megosztották egymással, csoportmunkát alkalmaztak. A tanult programozási ismereteiket gyakorlati módon fejlesztették, megismerkedtek az objektumorientált programozással. Az idegen nyelvű irodalom segítette nyelvtudásuk fejlődését. A gráfelméleti ismeretek alapjai lehetnek más keresési, játékelméleti feladatok megoldásának is. A projekt megvalósításával a programozás lépéseit látták át a tanulók a tervezéstől a tesztelésig, dokumentálásig.
A MI kutatás fejlődő terület, ebbe tekintettek be a diákok. Megismerték a robotok vezérlését, a szenzorok működését, hogyan lehet szenzorok érzékelésével beavatkozni a vezérlési folyamtokba. A győri Széchenyi István Egyetem Járműmérnöki karán, az Autonóm kiállításon és az Ipar 4 kiállításon látottak is igazolták, hasznos volt a projektben végzett munkájuk.
A csapat iskolán belül és más iskolában is bemutatta munkája eredményét. Digitális témahét keretében az esztergomi József Attila Általános Iskolában tartottak 2-2 foglalkozást a két ötödik osztálynak. A bemutatón túl a robot mozgatására is megtanították a kicsiket. Már az elmúlt évben is tartottak foglalkozást a tatai Mesterségem Címere pályaorientációs táborban. Erre idén nyáron is sor kerül. A tudásukat a következő tanévben szakkörön tudják átadni a kezdő évfolyamosoknak.
A projektet a következő évben is folytatjuk a csoporttal. Legnagyobb sikernek azt az alapot tartom, amely a programozás készségszintű alkalmazását és a szakirodalom feldolgozásának ismeretét jelenti. Erre alapozva a diákok önmaguknak fogalmaztak meg újabb feladatot. Ebben a robotok már keresés során is közösen dolgoznak.
Nyolc eseményen vettetek részt a projekt folyamán:
-
- Robotika Tábor Tata 2018. július 30 – augusztus 3.
- B&O automatizálási Kft. látogatása Komárom 2018. szeptember 7.
- Automotive kiállítás Budapest 2018. október 18.
- Pázmány Egyetemi látogatás Esztergom 2018. október 19.
- Digitális Témahét
a József Attila Ált. Iskolában,
Robotika bemutató és oktatás Esztergom. 2019. április 12. - Startup Safary Budapest 2019. április 18.
- Mobilis interaktív fizikai kiállítási tér Győr 2019. május 20.
- Győri Egyetem labor Győr 2019. május 21
2. A program megvalósításának ütemezése
Hónap |
Elvégzett feladatok |
Részt vevő diákok neve |
Elért eredmények |
2018-10 |
A probléma megismerése. Tervezés: robot felépítése |
Bobák Péter; Kocsis Soma; Cseresznye Attila; Dojcsák Koppány; Goldschmidt Bence |
Motiváció; Projekt céljának megismertetése. |
2018-11 |
Gráfelmélet, keresési eljárások megismerése. |
Bobák Péter; Kocsis Soma; Cseresznye Attila; Dojcsák Koppány; Goldschmidt Bence |
Szakirodalmi kutatás; Matematikai ismeretek elsajátítása. |
2018-12 |
Lego programozása Java segítségével. |
Bobák Péter; Kocsis Soma; Cseresznye Attila; Dojcsák Koppány; Goldschmidt Bence |
Algoritmikus gondolkodás fejlesztése, programozási ismeretek elmélyítése |
2019-01 |
Program tervezése az egyes keresési eljárásokhoz. |
Bobák Péter; Kocsis Soma; Cseresznye Attila; Dojcsák Koppány; Goldschmidt Bence |
Konkrét feladat gráfprezentációjának és programjának tervezése. Kooperatív feladatmegoldás. |
2019-02 |
Projekt megvalósítása: a kereső robotok programozása |
Bobák Péter; Kocsis Soma; Cseresznye Attila; Dojcsák Koppány; Goldschmidt Bence |
Konkrét feladat gráfprezentációjának és programjának tervezése. Kooperatív feladatmegoldás. |
2019-03 |
Projekt megvalósítása: a kereső robotok programozása |
Bobák Péter; Kocsis Soma; Cseresznye Attila; Dojcsák Koppány; Goldschmidt Bence |
Robot konstrukciók megismerése, megvalósítása. |
2019-04 |
Projekt megvalósítása: a kereső robotok programozása |
Bobák Péter; Kocsis Soma; Cseresznye Attila; Dojcsák Koppány; Goldschmidt Bence |
Algoritmikus gondolkodás fejlesztése, programozási ismeretek elmélyítése. |
2019-05 |
Projekt megvalósítása: a kereső robotok programozása |
Bobák Péter; Kocsis Soma; Cseresznye Attila; Dojcsák Koppány; Goldschmidt Bence |
Algoritmikus gondolkodás fejlesztése, programozási ismeretek elmélyítése. |
2019-06 |
A projekt tesztelése, dokumentálása. |
Bobák Péter; Kocsis Soma; Cseresznye Attila; Dojcsák Koppány; Goldschmidt Bence |
Program készítés lépéseinek teljes ismerete. |
3. Tanulságok
A tervezett Python helyett Java nyelvet használtunk.
– Ebben a tanévvben már iskolai keretekben is ezt a nyelvet tanulják a diákjaink.
– A robotok kommunikációját jobban támogatja ez a környezet.
4. Megvalósulás tapasztalatai
-
Tanulók fejlődése, tehetségük kibontakozása
Képessé váltak szakirodalom önálló feldolgozására, az ismeretek megosztására a csoporton belül. Megismerték, hogyan lehet egy hosszabb, komplex csoportmunkát megoldani, hogyan illeszkednek az egyes részfeladatok a teljes feladat megoldásába. Készség színtté fejlődött a kódolási képességük. Új programozói gondolkodásmódot alakított ki a tanulókban a projekt megvalósítása, objektumorientált szemléletre álltak át.
-
Diákok kiválasztása
Programozásban és matematikában tehetséges tanulókat választottam. A csapatba szükség volt angol nyelvet ismerő diákra, jó szervezőképességű tanulóra. A csoporttagok képességeit korábbi szakköri munkánk során ismertem meg.
-
Fejlesztési célok
Matematikai ismeretek önálló elsajátítása, algoritmikus gondolkodás fejlesztése, idegen nyelvi ismeretek fejlesztése. Csoport munka.
-
A tanulók konkrét feladata a projektben
- diák: Csoport munkájának koordinálása, szakirodalom tanulmányozása
- diák: MI, gráfelmélet tanulmányozása.
- diák: Programozás irányítása.
- diák: Robot tervezése, építése, programozása.
- diák: MI, gráfelmélet tanulmányozása, programozás.
-
Fejlesztések eredménye
- diák: Irányítási, motiválási képességekre tett szert. Fejlődtek programozói ismeretei, nyelvtudása, matematikai ismeretei.
- és 5. diák Kooperatív munkaképessége fejlődött. Programozás során az objektumorientált programtervezés ismereteivel gazdagodott.
- és 4.diák: MI, matematikai ismereteik bővültek.
A kutatási program során felhasznált hazai és külföldi szakirodalom
- Starkné Werner Ágnes: Mesterséges intelligencia 2004
- Vámossy Zoltán: Mobil robotok kutatása 2000
- Andrásfai Béla: Gráfelmélet 1997
- S. Russell; P. Norvig: Mesterséges intelligencia modern megközelítésben.2005.
- Kiss Tamás: A MINDSTORMS EV3 robotok programozásának alapjai
- Brian Bagnall: Maximum LEGO NXT: Building Robots with Java Brains 2013.
- www.lejos.org
A kutatás elméleti része sikeresen megvalósult. A szerzett ismeretekre támaszkodva az alap feladatunkat megoldottuk.
-
További terveik
A kutatás gyakorlati megvalósítása tovább fejleszthető, alapja lesz a következő évi munkánknak. A robotok szorosabb kooperatív munkáját szeretnénk megvalósítani.
-
Felsőoktatási kapcsolat
A Pázmány Péter Egyetemmel kialakított munkakapcsolat nagyban erősítette az egyetemi továbbtanulási szándékot. Betekintést nyertek diákjaink az ott folyó kutatási munkákba, saját munkájukhoz segítséget kaptak. A megszerzett ismereteket erősítette, hogy a továbbiakban is felhasználható tudás, érdemes azt fejleszteni. Ilyen megerősítést kaptak a meglátogatott győri Széchenyi István Egyetem Járműmérnöki karán is.
-
A kutatásban részt vett tanulók tervei
Két csapattag érettségizik a következő tanévben. Ők iskolánkban folytatják tanulmányaikat, itt szereznek szakképesítést. Informatikai rendszer üzemeltetők lesznek. A szakvizsga után egyikük mérnökinformatikusnak, másikuk programtervező informatikusként akar továbbtanulni a felsőoktatásban. A fiatalabb diákok még nem jelöltek meg konkrét szakterületet, de ők is műszaki területen szeretnének továbbtanulni.
5. A kutatásban való részvétel hogyan hatása a tanulók tehetséggondozására
A Szakgimnáziumunkban folyó informatikai képzést egészítjük ki a tehetséges tanulók számára a robotika oktatásával. Ennek keretében tudjuk fejleszteni matematikai tudásukat, csoportos munka keretében. A munka folyamán a szakirodalom tanulmányozásával, felhasználásával foglalkoztak. Egy valós probléma feldolgozásával ismerkedtek meg, a programkészítés teljes folyamatával.
6. A kutatási tevékenység hogyan hatása a részt vevő tanulók műszaki kompetenciái fejlődésére
A MI kutatás fejlődő terület, az ebben megfogalmazott kihívás motiválta a tanulókat az új ismeretek megszerzésében. A program tervezése során új programtervezési stratégiákhoz nyúltak, problémamegoldó képességük fejlődött. A gyakorlati feladat megoldásával a programozási tudásuk készséggé vált.
A Nemzeti Tehetség Program támogatásából beszerzett eszközök
A projektben három LEGO Mindstroms E
V3 intelligens téglát, négy EV3 ultrasonic szenzort, két color szenzort, négy EV3 motort használtunk.