Hírek
2025. máj. 6.
SzCzE
Tudás és kitartás: Bottyános diák az Irinyi 57. döntőjén
Iskolánk tanulói ismét remekeltek az Irinyi János Országos Középiskolai Kémiaversenyen

A 2024/2025. tanévben a Magyar Kémikusok Egyesülete 57. alkalommal hirdette meg a 9-10. évfolyamos középiskolás diákok számára a kémiaversenyt. A nagy múlttal és hagyományokkal rendelkező verseny három fordulós megmérettetés, melyen a diákok három kategóriába rendeződnek attól függően, hogy hetente hány tanórát töltenek a kémia tudományának megismerésével. Az 57 év alatt már többször kellett az oktatási rendszernek megfelelően átrendezni a kategóriákat. A jelenlegi rendszer szerint a heti 1-2 órában kémiát tanuló gimnazista diákok az A kategóriában, az emelt óraszámú – esetleg kémia tagozatos - gimnazisták a B kategóriában, míg a technikumokban kémia specializációval rendelkező ágazatok tanulói a C kategóriában mérettetik meg magukat.
A verseny három fordulóból áll. Az első fordulót az iskolában tartjuk, amely egy elméleti és számolási feladatokból álló feladatlap kitöltésével jár. Iskolánkban az első forduló egyben a 9-10. osztályos vegyész ágazatosok házi bajnoksága is, így a teljes 9. évfolyam vegyészei, valamint a 10. osztályos vegyisek közül a 9. évet jó és jeles eredménnyel záró diákjai megmérettetnek januárban.
A versenyszabályzatban leírt feltételeknek megfelelő C kategóriás dolgozatokat az egész országból meg kell küldenünk a Magyar Kémikusok Egyesületének, ahol a megszerzett pontok alapján rangsorolják azokat, és a második fordulóba már csak a legjobb 16-16 tanuló kap meghívást. Hagyományosan ez a forduló február második felében Budapesten, a Petrikben (BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikumban) zajlik. A diákoknak itt már annyival nehezebb a feladatuk, hogy az írásbeli feladatlapok megoldása mellett gyakorlaton is meg kell mutatniuk képességeiket: a kilencedikesek klasszikus mennyiségi elemzést (sav-bázis titrálást), a tizedikesek pedig minőségi elemzést (ionvadászat) hajtanak végre. A kémiai elméleti és számítási ismeretek mellett tehát a logikus gondolkozás és a pontos, igényes munkavégzés bemutatása is segít eldönteni a versenybizottságnak, hogy az adott évben kik mérhetik össze a tudásukat a döntőben április végén. A gimnazistákkal ellentétben a technikumok kategóriájában a döntő már helyosztónak számít, hiszen a 16 középdöntősből csak legfeljebb 7-8 diák juthat tovább, akiknek a középdöntőben elért pontszámaik igen közel állnak egymáshoz, így a döntő egy újabb esélyt biztosít arra, hogy a végső rangsor kialakulhasson.
A döntő helyszíne szintén a hagyományoknak megfelelően egy egyetemi kampusz, ahol a természettudományok, a kémia oktatása és a vegyészeti képzés kimagasló szinten zajlik. Immár hetedik éve a Debreceni Egyetem, azon belül a Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézete adott otthont a döntőnek. Az írásbeli és gyakorlati fordulót a döntő minden résztvevőjének teljesítenie kell, a dobogós helyezésekért azonban egy újabb feladatot kapnak a legjobbak: a szóbeli fordulóban kell összemérni a tudásukat.
A játékszabályok tehát adottak voltak. Nézzük, hogyan teljesített a Bottyán az 57. Irinyin!
Az iskolai fordulóra 2025. január 23-án csütörtökön délután került sor. Az A108 és A110 termekben az I. C kategóriában 27 diák (9.B 9; 9.C 6; 9.D 11 fő) és a II.C kategóriában 9 diák (10.B), összesen 36 vegyipari ágazatos lány és fiú mérte össze a tudását. A téma erősen épült az általános iskolában tanult ismeretekre is, erre az alapozásra próbáltuk rápakolni a középiskolai kémiát az elméleti és a gyakorlati órákon.
A 2024/2025. tanévben a 9. osztályos Vegyipari ágazatos házi bajnokság eredménye (pontjaik között a különbség sok esetben 0,5 pont, ezért a szoros befutó miatt 9 diák nevét emeltem ki):
- Fekete Patrik (9.B)
- Oroszi Levente Marcell (9.C)
- Kovács Naomi (9.B)
- Tóth Zoé Lilien (9.B)
- Kovács Emese (9.C)
- Galba Krisztián (9.B)
- Csévi Alex és Hartyán Ákos (9.B) – azonos pontszámmal
- Jurás Bence (9.B)
A javítás során kiderült, hogy a 9. évfolyamosok közül többen megközelítették a továbbküldési limitet. Ez azt jelenti, hogy jövőre több esélyesünk lesz közülük, ha szorgalmasan tanulják a kémiát. A mostani 10. osztályosok tavaly ugyanebben a cipőben jártak, de küzdeni tudásból jelesre vizsgáztak, hiszen dolgozataik átlaga bőven a limit felett volt. A kilenc dolgozatból 5 sorsáról a Magyar Kémikusok Egyesülete döntött, 4 diákunkat hívták be a középdöntőbe (Kreisz Levente, Zéman Barnabás, Gombkötő Gergő, Zsoldos Zsófia) a pontszámok alapján. A döntést követően rengeteg délutánt szántunk arra, hogy felkészüljünk a 2. fordulóra. Meg kell mondanunk, ezeket a foglalkozásokat a tudásvágy, közös gondolkozások, nagy megvilágosodások, rácsodálkozások jellemezték, mindannyiunk számára kimerítő, de igen hasznos, feldobó élmény volt.
A budapesti fordulón 2025. március 6-án az ország legjobb 16 kilencedikes technikus és 16 tizedikes technikus diákja mérte tehát össze erejét. Hagyományosan a diákok dolgozatait az iskolák által delegált kísérőtanárok javították ki még aznap délután. Míg a versenyzők az élményeiket beszélték át, kifújták magukat a délelőtti nagy megterhelés (4 órás elméleti és gyakorlati munka!) után, a kódokkal ellátott feladatlapokat kijavítottuk, majd a pontok összesítése után kiderült az is, kinek a neve mellett állnak a továbbjutást jelentő legnagyobb számértékek. Legnagyobb örömünkre kiderült, hogy a 2. helyre Kreisz Levente „futott be”, így már biztosan döntősnek számított. Az örömünk azonban nem lehetett felhőtlen, mert idén is úgy jártunk, hogy bottyános diák neve fölött húzta meg a bizottság a határvonalat. Gombkötő Gergő 8. helye most nem érhetett továbbjutást ugyanúgy, ahogy három évvel ezelőtt Tisza Bálinté (most 12.BV) se. Bálint példája mutatja, hogy a befektetett munka később is megtérülhet, hiszen az Irinyit követő években Bálint egyre közelebb került egy kémiaverseny döntőjéhez, és idén már az Oláh György kémiaverseny döntőse lehetett.
A középdöntő eredményeként elmondhatjuk, hogy 2025-ben a vegyésztechnikus diákok közt országos rangsorban 8. Gombkötő Gergő (10.B), 12. Zsoldos Zsófia (10.B), 14. Zéman Barnabás (10.B).
A középdöntő után felkészülő kis csapatunk visszatérhetett a mindennapok ritmusához, Leventével pedig folytattuk a döntőre való extra tanulást délutánonként. Levente a kémia mellett a matematikával is kiemelten foglalkozik. Ez a tanév is úgy jött össze neki, hogy szinte egyik héten kémiaversenyre, másik héten matematika versenyre ment! (Erről majd lesz szó másik cikkben is.)
Végül eljött a döntő ideje is. Április 25-én Debrecenbe mentünk. A dátum nem elírás, a tavaszi szünet záróhétvégéjén került sor a háromnapos döntőre. A tavalyi versenyen egyébként Kreisz Levi 2. helyezést ért el, úgyhogy némi rutinnal érkeztünk meg a szokásos Élettudományi Épületbe a regisztrációra, majd a kollégiumba. A versenyzők és tanáraik ugyanis az egyetemi kollégiumokban kapnak ilyenkor szállást annak érdekében, hogy a verseny helyszínéhez, valamint egymáshoz is közel lehessünk. A tanárok régi jó ismerősként köszöntik egymást, de a diákok közt is akadnak, akik nemcsak a saját iskolájukba járó versenyző társakkal, hanem a korábbi versenyeken megismert „kollégákkal” alkotnak társaságot ebben a három napban. Mi az esztergomi Dobó Katalin Gimnázium döntőseit kerestük azonnal az érkezést követően. A szervezők jó érzékkel rendezték sorsunkat. A fiúk is és mi tanárok is szobatársak lettünk.
Az örömteli viszontlátás után siettünk a megnyitó ünnepségre, amelyről az egyetem online felülete is beszámolt. Ebből a cikkből (1) idézünk:
„Kun Ferenc, a Természettudományi és Technológiai Kar dékánja köszöntőjében elmondta: a TTK országosan a természettudományos képzés egyik fellegvára. ...
- Nagy megtiszteltetés, hogy karunk rendezheti meg ennek a rangos országos középiskolai versenynek a döntőjét. Mindig úgy gondoltam, hogy ez nem csupán egy megmérettetés, hanem egy ünnep is, a kémia iránti kíváncsiság, tudásvágy és a tehetség nagyon fontos ünnepe.
A részt vevő mintegy 220 diákot és kísérő, felkészítő tanáraikat Balázs Ákos, Debrecen alpolgármestere is köszöntötte. Balázs Ákos elmondta: Debrecen egy tudásalapú város, kiváló oktatási rendszerrel, kitűnő egyetemmel. Arra törekednek, hogy a város, az egyetem, a középiskolák és a gazdasági szereplők összefogásával, együttműködésével vonzó életpályát kínáljanak a fiataloknak.”
Természetesen a szervezők munkáját irányító Várnagy Katalin professzor asszony beszéde is összecsengett a többi szónok mondanivalójával. A DE TTK Kémiai Intézetének igazgatója elmondta, hogy a Kémiai és Vegyipari Szekció OTDK döntője után a mostani Irinyi döntőjének megszervezése az óriási munka mellett a jövő építését szolgálja. „A nagy létszám optimizmussal tölt el, hiszen azt jelenti, hogy a kémia varázsa még mindig meg tudja fogni a diákokat. Az egyetemek, az iparvállalatok és a Magyar Kémikusok Egyesületének összefogásával arra törekszünk, hogy ez a lelkesedés megmaradjon. Nem titkolt célunk, hogy a tehetséges fiatalok közül minél többen a kémiához kapcsolódó pályán maradjanak.”
A döntő 220 diákja szombaton reggel 150 perces írásbeli (elmélet és számolás) és 120 perces gyakorlati forduló után délutáni szervezett programokon vehetett részt, míg a tanárok a középdöntőhöz hasonlóan meghatározott szabályok szerint a feladatok javításával foglalatoskodtak, hogy estére kiderüljön, kinek kell vasárnap reggel szóbeliznie a dobogós helyezésekért. Ugyanis a szóbeli még átrendezheti az élen a sorrendet, és csak azoknak van erre lehetőségük, akik az első 3-ban (B és C kategória) vagy hatban (B kategória) végeztek. A javítók számára sem volt publikus az eredmény, a vizsgabizottság döntött arról, hogy kik döntőznek a döntőben, és melyik kategória milyen témát kapjon. Az izgalmakat tovább fokozta vagy csillapította, hogy az eredményhirdetés előtt Dr. Lente Gábor ismeretterjesztő előadást tartott, mégpedig a Dűne univerzum (könyvek, filmek) kémiai kérdéseiről. A játékkal, film-bejátszásokkal, vetítéssel lelazult idegek egy pillantás alatt megfeszültek, amikor megjelentek a versenybizottság tagjai a pulpitusnál. Legutoljára jelentették be a mi kategóriánk sorrendjét: Levi 1,5 ponttal lemaradva végzett a 2. helyen a váci Boronkay diákja mögött, úgyhogy a szóbeli már biztos volt.
Vasárnap reggel a nagy előadóban gyülekezett a társaság. A versenyzők egy másik teremben megkapták a szóbeli témát, amelyre 10 percük volt felkészülni, majd egyenesen a pódiumra vezették az előadást megtartani. A versenyzőknek nemcsak az okozott kihívást, hogy a megadott témáról 5 percbe sűrítve egy kerek feleletet adjanak, hanem a hallgatóság nagy száma, az előadóterem miliője és a mikroport használata is. A feleleteket 1-től 5 pontig értékelte a zsűri. Érdekesség, hogy a zsűri tagjai között ott ült Bárány Zsolt Béla tanár úr is (kémiakönyveink és gyakorlati jegyzeteink szerzője, szerkesztője). A fair play értelmében a szóbelizők nem hallhatták a kategóriájukban szereplő versenytársaik feleleteit addig, míg nem adták elő a saját mondandójukat.
A II.C kategória szóbeli témája: A halogének szerepe a szervetlen és szerves kémiai reakciókban.
Akinek van kedve, dolgozza ki a témát, és 5 percbe sűrítse össze! Kíváncsian várom a megoldásokat, a pályamunka leadható az A109 laborban. A legjobbnak ítélt megoldást a tanévzárón különdíjban részesítjük!
A szóbeli után végre a hétvége fénypontja következett, a díjátadó eredményhirdetés. Nagy örömünkre szolgál, hogy Kreisz Levente, az esztergomi Bottyán János Technikum 10.B osztályos diákja a II.C kategória 2. helyezettje lett, és ennek köszönhetően átvehette az oklevél mellett az Irinyi János emlékérmet is. Leventének egyúttal sikerült megvédenie a tavalyi döntőn elért 2. helyét. Így ő az első bottyános, aki mindkét évben (9. és 10. évfolyamon) az Irinyi Kémiaversenyen a döntőben dobogós helyen végzett. Gratulálunk!
Nagy megtiszteltetés, hogy az Irinyi verseny hagyományaihoz híven a felkészítő tanárok munkáját is díszes oklevéllel és ajándékkal ismerték el. A Bottyán oktatói testületéből így ketten is büszke tulajdonosai lehetünk ennek az oklevélnek (Mártáné Kánya Renáta és Szekeresné Czinege Erzsébet). Köszönjük diákjainknak, akiknek a teljesítménye miatt kiérdemelhettük!
Az eredményhirdetést követően még egy állófogadáson vett részt az egész társaság, majd a finom ebéd után élményekkel feltöltődve, de igen fáradtan indultunk haza.
Nem mondhatjuk el, hogy jövőre, veletek, ugyanitt találkozunk, kedves kémikusok, mert ahogyan a záróeseményen is elhangzott, az 58. Irinyi Kémiaverseny döntőjét a Pécsi Tudományegyetem szervezi. Kedves jelenlegi és bejövő 9. osztályos vegyészek! Készüljetek, tanuljátok a kémiát és akkor jövőre Pécsre megyünk áprilisban.
2025. 05. 06.
Kapcsolódó linkek:
- (https://www.dehir.hu/debrecen/fiatal-kemiatudosok-versenyeztek-a-debreceni-egyetemen/2025/04/29/)
- https://unideb.hu/photoalbum/album?id=r5626350#lg=1&slide=0
- https://www.irinyiverseny.mke.org.hu/57-irinyi-janos-okkv.html
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Zrínyi Ilona Matematika Verseny Országos Döntő
Kreisz Levente 10. B osztályos tanulónk országos 5. lett a Zrínyi Matematika Verseny országos technikumi kategóriájában.
2025. ápr. 22.
SzE