Hírek
2024. máj. 6.
Szekeresné Czinege Erzsébet
Szakmai napon járt a 9.B vegyész szakos csoportja
A 9. évfolyamos vegyész diákok számára olyan programot szerveztünk, amely a tudományterület múltját és jelenét mutatja be, hogy képet kaphassanak arról, milyen lehetőségek várják őket felnőtt életük során vegyésztechnikusként.

Utunk első állomása Várpalotán a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Vegyészeti Múzeum volt. A Vegyészeti Múzeum a várpalotai vár felújítása után az épület 2. emeletén 400 m2-nyi kiállítótérben kapott helyet. A Kémiatörténeti teremben a magyar kémia és vegyipar történetét láthattuk tablókon, régi eszközökön és maketteken. Eredeti leiratok, dokumentumok támasztották alá a tablókon szereplő információkat. Megismerkedtünk a magyar vegyipar korai szakaszának nagyjainak nevével. Ebben az időutazásban vezetőnk a múzeum nyugalmazott igazgatója, Próder István vegyészmérnök volt, aki részletesen megismertetett bennünket a kiállított tárgyak történetével.
A Kémiai laboratórium elnevezésű teremben az egykor minden üzemben megtalálható üvegtechnika munkaállomását ugyanúgy meg lehetett találni, mint a mostani laboratóriumokban használatos eszközök elődjeit. Külön termet szenteltek annak a számítógépnek, amely a magyar vegyipar elsőként alkalmazott technológia kifejlesztésére, optimalizálására a péti Nitrogénművekben az ammónia gyártásánál. Itt láthattuk az elektronmikroszkópok korai változatait, valamint gázkromatográfiás készüléket is. Nagyon érdekes volt látni azokat a maketteket, amelyek a Magyarországon működő vegyipari technológiákat mutatta be, amelyeknek mai megoldásait a szakmai képzésünk során meg kell ismernünk.
A kiállítás bejárása után utunk Veszprémbe vezetett a Pannon Egyetem mérnöki karán működő Fenntarthatósági Megoldások Kutatólaboratóriumába. Dr. Domokos Endre egyetemi docens, a Környezetmérnöki Intézet igazgatója fogadta kis csapatunkat, majd egy igen tanulságos és érdekes előadást tartott nekünk a zajról, a zaj okozta ártalmakról, valamint az ezzel kapcsolatos mérésekről, vizsgálatokról. A zaj korunk második legnagyobb környezetkárosító hatása, komoly kockázatot jelent életünkre, ezért nagyon fontos, hogy megismerhessük, mivel állunk szemben. Domokos tanár úr megmutatta nekünk az egyetem nagyon modern mérőállomását, a süketszobát, ahol különböző berendezések hangnyomásmérésével foglalkoznak. Lemérhettük, milyen hangnyomással tudunk kiabálni. Ezután laborlátogatásra indultunk, megnézhettünk három igen jól felszerelt környezetvédelmi vizsgálatokkal foglalkozó laboratóriumot. Kísérőink Varga Béla PhD-hallgató és Kulcsár Gvendolin laboráns technikus voltak, akik betekintést engedtek a laborok mindennapjaiba, a felszíni vizek, szennyvizek vizsgálatának nagyműszeres méréseinek sorába. Olyan műszereket láthattunk, illetve a szakemberek elmondása alapján működésüket is megismerhettük, amelyekről későbbi tanulmányaik során majd tanulni fognak a tanulóink. Láttunk modern mintaelőkészítő labort, gázkromatográfot, HPLC-t, TOC, ICP spektroszkópokat.
Kísérőink mindketten vegyésztechnikusként kezdték pályafutásukat, így a kilencedikesekkel a technikusi munkáról is sokat beszéltek, a lehetőségeiket is felvázolták, így közelebb hozták nekik a vegyészet jelentését, szerepüket ezen a szép területen.
A tartalmas bemutató és bejárás után délután 4-kor indultunk haza.
Szekeresné Czinege Erzsébet
vegyész oktató
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Fenntarthatósági Témahét 2025 – Élmények, tudás és közösségépítés
2025 tavaszán iskolánk ismét csatlakozott az országos Fenntarthatósági Témahéthez, melynek során diákjaink játékos, ugyanakkor mélyen elgondolkodtató programokon keresztül ismerkedhettek meg a környezettudatosság, az egészséges életmód és a fenntartható fejlődés legfontosabb kérdéseivel
2025. ápr. 14.
SZE

Kiemelkedő eredmények a Kenguru Nemzetközi Matematikaversenyen
Örömmel számolunk be arról, hogy iskolánk tanulói idén is remek eredményeket értek el a 2025-ös Kenguru Nemzetközi Matematikaversenyen.
2025. ápr. 9.
SzSz