Hírek
2024. jan. 10.
SzCzE
Felkészülés a projektfeladatra a duális partnernél történő szakmai látogatás alkalmával
.

A 2023/2024. tanévben a Vegyipar ágazaton új szakmairányon is megkezdődött a technikusképzés. Tizenkét diák a műanyagfeldolgozó szakma elsajátítására nyert felvételt. A pályaválasztás idején azonban még csak nagy körvonalakban ismerik a fiatalok, mit takar, milyen jövőképpel kecsegtet az a szakma, amelyre jelentkeztek. Az első hónapok tanulmányaik megkezdése után már sok mindenről fellebbentik a fátylat, igazán azonban majd akkor lehet tisztábban látni, amikor az iskola falai közül kilépve megismerkedhetnek – esetünkben – egy műanyagfeldolgozással foglalkozó céggel.
A projektoktatás keretein belül a 9D évfolyamon tanuló vegyészeinknek ezt a lehetőséget kínáltuk fel. Duális partnereinket megkértük, mutassák be a céget, speciális szemüvegen keresztül a legfiatalabb diákjainknak, hogy képet tudjanak alkotni, későbbi tanulmányaik, gyakorlataik, és a sikeres technikusi vizsga letétele után már ifjú munkavállalókként milyen munkaterületeken, feladatokkal számítanak majd rájuk.
A Richter Gedeon Gyógyszergyár mellett immár a magyarországi vállalata is érdekelt a vegyipari technikusok szakképzésében, így nem volt kérdés, hogy a műanyagfeldolgozó jelölt diákjaink leendő képzési helyüket térképezzék fel. Külön érdekesség, hogy a 9.D osztályfőnöke, Szuhár Szilvia tanárnő több, mint tíz évig dolgozott a cégnél, így magától értetődően együtt terveztük a gyárlátogatást.
A felkérést a TYCO Electronics Hungary Kft-nél szívesen fogadták, mi pedig a jó hír érkezésétől kezdve lelkesen készültünk a nagy találkozásra. A projektünk témája egy vegyipari tevékenységet folytató környékbeli cég bemutatása. A témához több tantárgy oktatója fogalmazott meg a csoportoknak kérdéseket, feladatokat. A projekt előkészítése során a csoportok érdeklődési körüknek megfelelő szempontból már megközelítették témát, a végső válaszokat azonban a személyes találkozótól remélték a diákok.
A laborgyakorlat megszokott menete helyett a TE esztergomi gyáregységébe mentünk, ahol az autóipar számára számtalan fontos, műanyagból készülő csatlakozót, alkatrészt állítanak elő. A laborköpeny helyett érkezésünkkor TEhamér társaságában kalucsnit és védőszemüveget húztunk és védőitallal felvértezve a munkavédelmi előírásokat betartva indultunk a gyár megtekintésére. A gyártúrán vezetőnk Szentirmay Zita (oktatás, fejlesztés, koordináció), Eckl Csaba (oktatás, technológia), Simon Norbert (HR) volt.
Követtük a műanyag alkatrészek előállításának útját az előkészítéstől az üzemen belüli alapanyag szállításon keresztül a fröccsöntésig és az összeszerelésig Szemünk láttára készült el a legmodernebb fröccsöntő gépeken az apró alkatrészek sokasága. Láttunk robotokkal üzemelő gépeket, vákuummal mozgatott adagoló rendszereket, jártunk a fröccs-szerszámok karbantartásáért felelős üzemegységben, ahol több száz kilogrammos szerszámokat rádió vezérelt daruk mozgattak a kijelölt munkaasztalra. A bejárás során bepillantást nyerhettünk az anyagvizsgáló laboratóriumba, ahol a minőség-ellenőrzés folyik számunkra is ismerős körülmények között, a 9. osztályos alapozó gyakorlaton az iskolai laboratóriumunkban már megismert mérőműszerek közül többet láthattunk. Rácsodálkoztunk a kórházi környezetben megszokott CT berendezés anyagvizsgáló változatára: itt a pici alkatrészek ellenőrzésére szolgál, azok belsejét ellenőrzik a letapogatással. Nem maradhatott ki a bottyános elektrotechnikus diákok meglátogatása sem az új oktatóteremben.
Jó hír, hogy a műanyagfeldolgozó technikusok számára is egy hasonlóan jól felszerelt oktatóterem kialakítása már elkezdődött, úgyhogy két év múlva, az ágazati vizsgát követően a jelenlévő csapatunk már ott fog problémák megoldásán dolgozni. A gépek körül összegyűlve hallgattuk Eckl Csaba érdekes magyarázatait, lehetőségünk volt a felmerülő kérdéseket feltenni. Rengeteg választ kaptunk a prezentációkhoz is. A kétórás sétánk a patikatisztaságú, modern üzemi területen hatalmas élmény volt minden résztvevő számára.
Záróakkordként az üzemi étkezőben közösen elfogyasztottunk egy finom sütit, üdítőt vendéglátóinkkal, majd egy közös csoportképet készítettünk ennek a tartalmas délelőttnek az emlékére.
Mindannyiunk véleménye, hogy ez a látogatás az első lépése volt egy szép, izgalmas, kihívásokkal teli közös munkának. Köszönjük, hogy megismerhettük a műanyagfeldolgozó-képzés új ipari bázisát!
Szekeresné Czinege Erzsébet
vegyész oktató
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Fenntarthatósági Témahét 2025 – Élmények, tudás és közösségépítés
2025 tavaszán iskolánk ismét csatlakozott az országos Fenntarthatósági Témahéthez, melynek során diákjaink játékos, ugyanakkor mélyen elgondolkodtató programokon keresztül ismerkedhettek meg a környezettudatosság, az egészséges életmód és a fenntartható fejlődés legfontosabb kérdéseivel
2025. ápr. 14.
SZE

Kiemelkedő eredmények a Kenguru Nemzetközi Matematikaversenyen
Örömmel számolunk be arról, hogy iskolánk tanulói idén is remek eredményeket értek el a 2025-ös Kenguru Nemzetközi Matematikaversenyen.
2025. ápr. 9.
SzSz